makaleler
Cumartesi , 16 Mart 2019
HABERLER

Harran Lisans Bursu

Harran Lisans Bursu

Türkiye Bursları Harran Lisans Burs Programı, Türkiye’de lisans düzeyinde eğitim almak isteyen bașarılı ve idealist öğrencilerin desteklenmesi amacıyla olușturulmuștur. Program yalnızca Irak, İran, Lübnan, Pakistan, Suriye, Bangladeș, Tacikistan, Ürdün, Filistin ve Yemen vatandașlarına yöneliktir. Türkiye Bursları çerçevesinde, ülke kontenjanı yerine bölge kontenjanı uygulanacaktır. Bu uygulamada, burslandırılan aday sayısı, bașarı kriterlerini karșılamak kaydıyla daha önce kullandırılan kontenjanların toplam miktarından daha az olmayacaktır.

Burs Neleri Kapsıyor?

Türkiye Bursları ile Türkiye’de eğitim alan öğrenciye geniş imkânlar sunulmaktadır. Kazandığınız burs ile herhangi bir ücret ödemeden üniversiteye kaydolabilir, üniversitelerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte her ay belli bir miktarda burs ücreti de hesabınıza yatırılır. Burs ücreti Türkiye’de rahat bir şekilde eğitiminizi devam ettirmeniz ve sosyal imkânların tadını çıkarmanız için yeterlidir. Aynı zamanda barınma desteği de verilmektedir. Ayrıca kazandığınız bölüme başlamadan önce alacağınız Türkçe dil eğitimi ile ülkenizden Türkiye’ye gidiş dönüş uçak biletiniz de burs kapsamındadır.

Kimler Başvurabilir?

Harran Lisans Bursu Programına bașvuracak adayların așağıdaki șartları sağlaması gerekmektedir:
1. Irak, İran, Lübnan, Pakistan, Suriye, Bangladeș, Tacikistan, Ürdün, Filistin ve Yemen vatandașı olmak (Türkiye Cumhuriyeti vatandașlığı olanlar ile herhangi bir sebeple Türk vatandașlığını kaybetmiș olan adaylar burs programına bașvuramazlar),
2. Lise mezunu ya da bulunduğu eğitim öğretim yılında mezun olabilecek durumda olmak,
3. 01.01.1991 ve daha sonra doğmuș olmak,
4. Türkiye Cumhuriyeti’nin herhangi bir kamu kurulușundan lisans bursu almamıș veya almıyor olmak,
5. Türkiye’de bir meslek yüksekokulu veya üniversitede kayıtlı olmamak,
6. Așağıdaki tabloda belirtilen bașarı kriterlerinin birinden en az %60 oranında bașarı sağlamıș olmak:

Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Başvurularınızı www.turkiyeburslari.orgwww.trscholarships.org, www.turkiyeburslari.gov.tr internet adreslerinden veya yaşadığınız ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliklerinden ve Başkonsolosluklarından yapabilirsiniz. İnternet üzerinden başvuru yapacak olan adaylar istenen belgeleri elektronik sisteme yükleyerek başvurularını kolayca tamamlayabilir. Doğrudan Türkiye Cumhuriyeti Temsilciliklerine giderek ya da posta yoluyla başvuru yapacak adaylar ise gerekli belgeleri başvuru bitiş tarihi mesai bitimine kadar temsilciliklere ulaştırarak başvurularını gerçekleştirir.

 

Buradaki burs bilgisi http://www.turkiyeburslari.gov.tr/ adresinden alınmış olup ayrıntılı bilgiye burandan ulaşabilirsiniz.

 

Yazar Biyografisi

5 yorum

 1. Türkiyede kendi imkanlarıyla okuyan öğrencilere burs verecek mi?

  • Kendi imkanlarınızla bula bilirsiniz bursu

   Başarılar dileriz

   • Ben Irak vatandaşı  olarak  harran  lisans  bursuna    başvuru  yaptım  mülakata  girdim  ve bana  sonuş  mesaj  şöyle diyor

    Konu: Sonuç Duyurusu / Result Announcement

    Sayın SAHER SAEED 

    Türkiye Burslarına ilginiz ve başvurunuz için teşekkür ederiz.

    Üzülerek belirtmek isteriz ki, Lisans eğitim düzeyinde, Harran Lisans Burs Programı'na yapmış olduğunuz 17IQ005795 numaralı başvurunuz için yapılan mülakat neticesinde, adınız bu yıl burs verilen adaylar listesine dâhil edilememiştir.

    Yaşadığınız hayal kırıklığını bir nebze de olsa hafifletmesini umarak, Türkiye Bursları programının her yıl dünya genelinde on binlerce başvuru alan bir burs programı olduğunu, yapılan mülakatlar ve sonrasındaki nihai değerlendirmede sizin gibi mülakatlara davet edilmeye uygun bulunan başarılı adayların; akademik başarı, okul dışı faaliyetler, kişisel özellikler, yetenekler, niyet mektubu, mülakat performansı, başvurulan alandaki diğer adayların özellikleri, tercih edilen bölüme/üniversiteye olan talep yoğunluğu vb. birçok ölçütün göz önüne alınarak tekrar çok detaylı bir incelemeden geçirildiğini ve kısıtlı burs kontenjanı nedeniyle az sayıda adaya burs önerilebildiğini belirtmek isteriz.

    Türkiye Bursları her akademik yıl için yeni adayları bünyesine katmayı amaçlayan bir programdır. Ayrıca kendi imkânları ile üniversitelerimizde okumaya başlayan ve belirli düzeyin üzerinde başarı gösteren öğrenciler için yine Türkiye Bursları kapsamında farklı burs programları bulunmaktadır.

    Bunun yanı sıra ülkemizde bulunan yaklaşık 200 üniversite, tüm dünyadan başarılı öğrencilere kaliteli bir eğitim fırsatı için burs ve çeşitli cazip imkânlar sunmaktadır. Türkiye’de eğitim görme hayalinizin peşinden gidebilmek için; http://www.studyinturkey.gov.tr internet sitesinden Türkiye’deki üniversitelerin bilgilerine erişebilir ve sizlere sunulan fırsatları araştırmaya devam edebilirsiniz.

    Bu vesileyle bir kez daha Türkiye Burslarına ilginiz için teşekkür eder, eğitim hayatınızda başarılar dileriz.

    Saygılarımızla,
    Türkiye Bursları Ekibi

    Subject: Result Announcement

 2. iranli turk(azeri) olmak har hangi bir puan kazandiriyormu?mesela azerbaycan gibi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*