makaleler
Cumartesi , 16 Mart 2019
HABERLER

Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye’de ilklere imzasına atan üniversitelerimizden birisi olan Hacettepe Üniversitesi yine bir ilke imza attı.Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü kurdu….

Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü, Atatürk’ün düşünceleri doğrultusunda, Türk Dünyasının kültür varlığını disiplinler arası bir yaklaşımla inceleyerek evrensel ölçülerde bilim dünyasına kazandırmak; bu amaçla lisans üstü düzeyde eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve uygulamalar yapmak, yurt içi ve dışındaki benzer kuruluşlarla işbirliğinde bulunmak amacıyla kurulmuştur.

Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü, Türk kültürünün etkili olduğu ve ilişkide bulunduğu coğrafi bölgelere göre teşkilatlanmayı, bu bölgelerin geçmişte ve günümüzdeki durumlarını araştırmayı ve bilim dünyasıyla paylaşmayı amaçlamaktadır. Bölümler ve programlar, dönem ayrımına gidilmeksizin, coğrafi bütünlük içerisinde, Türklerle ilişkilerin yoğun olduğu dönemler ve bugünkü münasebetler/sorunlar bağlamında kültür, sanat, dil, tarih, coğrafya, edebiyat, folklor, inanç ve din, iktisat, siyaset ve güvenlik gibi alanları kapsamaktadır. Bütün bölüm ve programlarda ağırlığı Türk dili, tarihi ve kültürü ile komşu kültür alanları arasında var olmuş ve var olagelen ilişki ve etkileşim süreçleri inceleme konusu olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla hem bakış açısının Türk merkezli olması, hem de bütüncü bir yaklaşımla, araştırılan konuların evrensel ölçüler içerisinde ele alınması sağlanmış olacaktır.

http://www.turkiyat.hacettepe.edu.tr/

http://www.orhondan21yuzyila.hacettepe.edu.tr/

http://www.turkiyat.hacettepe.edu.tr/etk_1.shtml

http://www.turkiyat.hacettepe.edu.tr/dergi.shtml

http://www.turkiyat.hacettepe.edu.tr/etkinlik/kulturel_090210.shtml

http://www.sosyoekonomi.hacettepe.edu.tr/

http://www.pegem.hacettepe.edu.tr/

Yazar Biyografisi

6 yorum

  1. Bu konu hakkında konuşmak için samimi bir girişim yapmak için teşekkür ederiz. Ben bu konuda çok güçlü hissediyorum ve daha fazla bilgi almak istiyorum. Ekstra geniş bilgelik elde Tamam, ek bilgi ile buna benzer ekstra makaleler de dahil olmak üzere akla olabilir? Bu olağanüstü yararlı ve ben ve arkadaşlarım için yararlı olacaktır.

  2. Merhaba, bu web sayfasının yeni Im ve ben merhaba demek istedim. Bu katıldı bir web sitesi büyük ve im memnun olabilir. Yeni karşılama için bu blog sayesinde. Ben sadece bu harika bir blog geldi ve herkese kendimi tanıtmak istedim. Bu gerçekten böyle mükemmel bir internet sitesi.

    • Merhabalar…Derneğimiz web sayfasını takip etmeye devam ediniz..Bu sayede hem Türk Dünyası Gençliği neler yapıyor öğreneceksiniz hem de daha akıcı bir Türkçeniz olacak….Yapmış olduğumuz uluslararası organizasyonlara da katılma fırsatı bulmuş olacaksınız….

  3. Selamum aleykum,Hacettepe univer.e 2012-2013 egitim yili i4in ogrencileri nasil wartla kabul aliyorsunuz.

  4. Vay canına, muhteşem blog formatında ! Ne zamandır hiç bir blog çalışan edilmiştir ? Eğer bloglama kolay görünmesi . Sitenizintam bakışta harika yanı sıra,içerik malzeme! Saygılarımızla

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*