makaleler
Cumartesi , 16 Mart 2019
HABERLER

Türkiye – Kazakistan Ticaret ve Yatırım Forumu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Kazakistan arasındaki 4 milyar dolarlık dış ticaret hacminin yeterli olmadığını belirterek, ”Biz en geç 2015’e kadar 10 milyar dolarlık hedefi tayin ettik ve bunu inşallah gerçekleştireceğiz” dedi.

Başbakan Erdoğan, Grand Cevahir Otel’de düzenlenen Türkiye-Kazakistan Ticaret ve Yatırım Forumu’nda yaptığı konuşmada, forumun başarılı geçmesini temenni ettiğini söyledi.

Erdoğan, ”Biz Kazakistan’ı ata yurdumuz olarak görüyoruz. Kazak kardeşlerimizin de Türkiye’yi kendi evleri olarak görmelerinden ayrıca memnuniyet duyarız” dedi.

Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkilerin her geçen yıl daha ileri bir düzeye ulaştığını belirten Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Kardeşlik bağlarımızı; güçlü siyasi, ekonomik ve sosyal ilişkilerle tahkim ediyor, güçlendiriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’nın ülkemizi ziyareti ve bu ziyaret çerçevesinde yapılan görüşmeler, özellikle de dün Ankara’da yaptığımız Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin birinci tur toplantısı, ilişkilerimizde yeni bir dönemi başlattı. Adeta bu milat olmuştur, bir taçlandırma hareketi olmuştur. Görüşmelerimizde karşılıklı olarak, stratejik ortaklığımızı, gündemimizdeki çalışmaları süratle ilerleterek, derinleştirme kararlılığımızı açıkça ortaya koyduk. Bizim şu anda aramızdaki dış ticaret hacmi 4 milyar dolar. Bu bizim için yeterli değil. Biz en geç 2015’e kadar 10 milyar dolarlık hedefi tayin ettik ve bunu inşallah gerçekleştireceğiz.”

Bu hedefe ulaşma konusundaki iradenin taraflarda mevcut olduğunu kaydeden Erdoğan, katılımcılara seslenerek, ”Bu noktada herhangi bir sıkıntımız yok ama bu 10 milyar dolarlık hedefi sizlerle gerçekleştireceğiz. Sizlerin kararlı adımlarınızla, duruşunuzla gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

“İŞADAMLARI KARARLI BİR ŞEKİLDE YÜRÜMELİ”

Başbakan Erdoğan, siyasetçilerin görevinin varsa girişimcilerin önündeki taşlar, bunları temizlemek olduğunu kaydederek, bundan sonra da iş adamlarının kararlı bir şekilde yürümesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, ”Bu konuda atılacak adımlarla birlikte inanıyorum ki, gerek Kazakistan gerek Türkiye’nin gerekse Kazakistan ve Türkiye’nin üçüncü ülkelerde de atacakları adımın temellerini bizden sonra yapılacak görüşmelerde sektörel bazda oluşturmamız gerekiyor” dedi.

Yeni süreçte her iki ülke için, her iki halk için hayırlı, verimli ve sevindirici gelişmelere şahit olunacağına inandığını ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Mayıs ayındaki Kazakistan ziyaretinde imzaladığımız Yeni Sinerji Ortak Ekonomi Programı da ekonomik ve ticari işbirliğimizde yeni bir dönem başlattı. Geçen yıl 4 milyar doları bulan ticaret hacmimizle ilgili değerlendirmemizi yaptık ve önümüzdeki döneme ait atacağımız adımları da belirledik. Bakan arkadaşlarımız kendi aralarında görüşmelerini yaptı, daha sonra Cumhurbaşkanımızla birlikte bir Bakanlar Kurulu toplantısı yapar gibi bakanlarımızla bir araya geldik. Bu konuda Türkiye-Kazakistan İş Forumu’nun değerli katılımcılarına çok büyük görev ve sorumluluklar düşüyor.”

Erdoğan, Türkiye’nin, iş adamlarının Kazakistan’daki ekonomik faaliyetlerine büyük önem verdiğini ifade ederek, Türk iş adamlarının Kazakistan’da, gıda, petrol, ilaç, kimya, otelcilik, sağlık, inşaat, savunma sanayi, tekstil, konfeksiyon alanlarında yoğunlaşan 1,7 milyar dolar tutarında yatırımı bulunduğunu söyledi.

“YETERLİ BULMUYORUZ”

Türk müteahhitlerin bugüne kadar Kazakistan’da 17 milyar dolar civarında inşaat projeleri üstlendiğini belirten Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Bu yatırımlar ve müteahhitlik faaliyetlerimiz Kazakistan ekonomisine istihdam başta olmak üzere her alanda ciddi katkı sağlıyor. Biz iş adamlarımızı Kazakistan’da yatırım yapmaları konusunda hep teşvik ettik ve etmeye devam ediyoruz. Kazak yatırımcıların da petrol ve turizm sektörleri başta olmak üzere ülkemizde giderek artan yatırımlarından memnuniyet duyuyoruz. Yeterli bulmuyoruz, daha yeni yeni yatırımları da yapmalarını bekliyoruz. İki ülke arasındaki ortak projeler çoğaldıkça, yaygınlaştıkça karşılıklı yatırımların da giderek artacağına inanıyorum. Bunun için karşılıklı ticareti, yatırımları çeşitlendirmemiz gerekiyor. Bu çerçevede enerji, madencilik, savunma sanayi ve tarım başta olmak üzere potansiyelimizin güçlü olduğu yeni alanlara yönelmemiz önem taşıyor. Kendi iş adamlarımızdan da özellikle Kazakistan’daki santral, baraj, otoyol, demir yolu, tersane, liman, köprü yapımı, lojistik gibi büyük projelere daha yoğun ilgi göstermelerini özellikle bekliyoruz.”

“BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRYOLUNU 2013’TE FAALİYETE GEÇİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Başbakan Erdoğan, tarihi İpek Yolu’nu yeniden canlandıracağına inandıkları Bakü-Tiflis-Kars demiryolunu 2013 yılında faaliyete geçirmeyi hedeflediklerini belirterek, şunları kaydetti:

”Şu anda son aşamaya doğru geliyoruz, yoğun bir çalışmanın içindeyiz. Bu hattın açılması, Avrupa, Kafkasya, Orta Asya, Uzak Doğu ve Güney Asya arasında hızlı ve güvenli bir uluslararası demiryolu ulaşım alanı kurulması anlamına geliyor. Marmaray Projesi’nin de önümüzdeki yıl 29 Ekim’de bitmesiyle Londra’dan Çin’e kadar uzanan kesintisiz bir demiryolu hattına hep beraber sahip olacağız. Bu demiryolu hattının verimli şekilde işletilmesi için Bakü-Aktau Hazar geçişinin güçlendirilmesi gerekiyor. Hazar geçişi, bu ulaştırma hattı, petrol, buğday ve madenler başta olmak üzere Kazak ürünlerinin yeni pazarlara ulaştırılması konusunda önemli bir imkân. Bunun yanında yine Hazar’ın Kazakistan bölümünde, liman ve tersane inşası ile gemi yapımını ülkelerimiz arasında önemli işbirliği alanları olarak görüyoruz. Kazakistan’daki özel ekonomik bölgelerle organize sanayi bölgelerinin hem inşası hem de işletilmesi önem verdiğimiz diğer bir işbirliği alanı. Bununla ilgili mutabakat zaptını geçtiğimiz yıl imzaladık.”

Ayrıca, Kazak halkının artan refahı paralelinde ortaya çıkan konut ihtiyacının karşılanması için Kazakistan’ın Türkiye’deki toplu konut modelinden faydalanabileceğini düşündüğünü aktaran Erdoğan, bu konuda da her türlü işbirliğine açık olduklarını kaydetti.

Başbakan Erdoğan, turizmin, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayan bir diğer alan olduğunu belirterek, sadece turizm derse eksik kalacağını, hükümeti kurduklarında kültür ve turizmi birleştirdiklerini anlattı.

“HALKLARIMIZIN BİRBİRİYLE KAYNAŞMASI ÖNEMLİ”

Bunun bir anlamı bulunduğunu, zira kültürün olmadığı bir turizmin düşünülemeyeceğini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

”Turizm, kültür için o da bir sinerji üreten kaynak, zira bütün o kültürel yatırımların renovasyonu, restorasyonu bu imkanlarla sağlanacak. Ne yaptık? Kültürle turizmi birleştirdik ve Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak yeni bir süreç başlattık. Bütün eserlerimizle, tüm vakıf eserlerimizle hepsini adeta birleştirerek, Türkiye bir sinerji yakaladı. 10 yıl önce Türkiye’ye gelen turist sayısı 13 milyondu, bugün hamdolsun Türkiye’ye gelen turist sayısı, bakın nereye ulaştı. Şu anda 2011’de aştık ve artık 30 milyonun üzerinde biz süreci yakaladık ve hızla gidiyoruz. Artık dünyada ilkler arasına girmiş bulunuyoruz. Bütün krizlere rağmen Türkiye güzel bir yerde. İşte istiyoruz ki, şimdi kültürel noktada tarihi bağlarımızın olduğu ve kardeşlik bağlarımızın çok ileri olduğu Kazakistan’dan Türkiye’ye, Türkiye’den Kazakistan’a halklarımızın birbiriyle kaynaşması önem arz ediyor.”

“KAZAKİSTAN NÜFUSUNUN ARTMASI LAZIM”

Başbakan Erdoğan, geçen yıl Kazakistan’dan Türkiye’ye 300 bin turist geldiğini belirterek, ”Niye 300 bin olsun? 500 bin olsun, bir milyon olsun. Mani mi var önünde? Yok. Bir mani var, Kazakistan’ın nüfusu 17 milyon, artması lazım. Aksakalımızla bunları konuştuk, artması lazım. Türkiye’den de Kazakistan’a giden turist sayısının artması lazım” dedi.

Kazak havayolları ile THY’nin fiyatlarını daha uygun bir seviyeye çekmesi konusunda görüştüklerini anlatan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

”İlgili bakan arkadaşlarımız da bunları görüşmek suretiyle, bu fiyatlara çeki düzen verilecek. Daha uygun fiyatlarla inanıyorum ki halklarımızın birbirlerini gezerek ziyaret etmelerine, tanımalarına fırsat hazırlamış olacağız. Bugün Türkiye dünyadaki turizm sıralamasında 6. sırada yer alıyor. Türkiye’nin, Kazak kardeşlerimizin seyahat tercihlerinde de ilk sırada yer alması, şüphesiz ki bizleri çok çok memnun eder. Ama aynı şekilde Türkiye’den giden kardeşlerimin de orada ilk sırada yer alması Kazakistan’ı çok daha fazlasıyla memnun eder.”

“TÜRKİYE TURİZM TECRÜBELERİNİ PAYLAŞMAYA HAZIR”

Türkiye’nin turizmdeki tecrübelerini Kazakistan ile paylaşmaya hazır olduğunu anlatan Erdoğan, ”Geçtiğimiz aylarda yerli ve yabancı ayrımı gözetmeksizin… Ben tabii bu yabancı ifadesinden de pek hoşlanmıyorum, beni rahatsız ediyor. Buna uluslararası sermaye dersek daha şık olur diye düşünüyorum. Yerli ve uluslararası sermaye ayrımını yapmaksızın bütün yatırımcılar için Türkiye, çok önemli avantajlar sağlayan yeni bir teşvik paketi açıkladı. Uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye ilgisi her geçen gün artıyor. Araziyse arazi tahsisi. Belli bölgelerde bunu ayırdık. Vergi muafiyetiyse vergi muafiyeti. Yine belli bölgelerde bunu ayırdık. Her bölgenin kendine has özellikleri var. Bu teşviklerle beraber istiyoruz ki küresel sermaye Türkiye’ye gelsin” diye konuştu.

Çok daha süratle bu adımların atılması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, ”Biz dostluk ve kardeşlik ilişkileri yanında yatırımlar konusunda da öncelikle Kazak kardeşlerimizi yanımızda görmek istiyoruz. Özel sektörlerimiz arasında işbirliği ve dayanışmanın artması için her türlü desteği vermeye hazırız. Bu doğrultuda karşılıklı ticaretimizin geliştirilmesinde önemli rolü olan kara ulaştırması konusundaki sıkıntıları dün görüştük. Onları da süratle gidereceğiz. Kotalı geçiş belgesi sisteminden daha serbest bir sisteme geçişi bir an önce sağlamamız gerekiyor” dedi.

Hava ulaştırmasındaki durumu, uçuş destinasyonlarının çeşitlendirilmesi konusunu konuştuklarını ve gerekli talimatları dün yaptıkları Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı’nda ilgili bakanlara verdiklerini ifade eden Erdoğan, vatandaşların seyahatinde vize muafiyetinin 30 günden 90 güne çıkartılmasının önem verdikleri hususları ifade ettiğini söyledi.

Sorunlar süratle çözüldüğünde ticari ilişkilerin gelişmesi konusundaki sıkıntıların önemli bir bölümünün geride bırakılacağını anlatan Erdoğan, ”Güçlerimizi bir araya getirdiğimizde, sadece iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri güçlendirmekle kalmayacağız, bölgesel ve küresel çapta çok önemli başarılara imza atacağımıza inanıyorum” dedi.

 Kaynak : http://www.basbakanlik.gov.tr

Yazar Biyografisi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*