makaleler
Cumartesi , 16 Mart 2019
HABERLER

Manas Üniversitesi

KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ

 

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi

Tarihçe

Üniversite, 30 Eylül 1995 tarihinde İzmir’de imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti ile Kırgızistan Cumhuriyeti hükümeti arasında Kırgızistan’ın başkenti Bişkek şehrinde Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi kurulmasına dair anlaşma” nın her iki ülke yetkili makamlarınca onaylanmasına müteakip 1997-1998 öğretim yılında öğretime başlamıştır.

Üniversite Kırgızistan uyruklu öğrencileri kendi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce yaptığı sınavla, Türk öğrencileri ise Türkiye Cumhuriyeti Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce yapılan Öğrenci Seçme Sınavı ile, diğer Türk ve akraba topluluklarına mensup öğrencileri ise yine Türkiye Cumhuriyeti Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce yapılan TCS (Türk Cumhuriyetleri Sınavı) ile almaktadır.

2011-2012 Eğitim-Öğretim döneminde Bahar Yarıyılı sonu itibariyle 9 Fakülte, 4 Yüksekokul, 1 Meslek Yüksekokulu’nda 3809 lisans ve önlisans, 2 Enstitüde ise 196 Yüksek Lisans ve Doktora öğrencisi öğrenimini sürdürmektedir.

Üniversite Yüksek Öğretim Kurumu bünyesinde Türkiye’deki üniversitelerle aynı statüde özerk bir üniversitedir. Üniversitede eğitim-öğretim parasız olup ihtiyaç sahibi öğrencilere “Gereksinim Bursu” ve ayrıca “Akademik Başarı Bursu” da verilmektedir. Ders kitapları da Üniversitemizce karşılanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nce Öğrenim bursu verilmemektedir. Öğrencilere ucuz öğle yemeği verilmektedir. Öğrenciler Üniversite yurdundan faydalanabilirler. Öğretim Dili Türkiye Türkçesi ve Kırgızcadır. Ayrıca İngilizce ve Rusça’da öğretilmektedir.

Eğitim süresi 4 yıl olan fakülte ve yüksekokullarda öğrenciler; Bilgisayar Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, İşletme, İktisat, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Türkoloji, Tarih, Sosyoloji, Felsefe, Batı Dilleri (İngiliz Dili ve Edebiyatı), Doğu Dilleri (Çin Dili ve Edebiyatı), Eğitim Bilimleri, Biyoloji, Matematik, Grafik, Resim, Bahçe ve Tarla Bitkileri, Bitki Koruma, Zootekni, Mütercim-Tercümanlık, Antrenörlük Eğitimi ve Spor Yöneticiliği, Beden Eğitim Öğretmenliği, Müzik, Sahne Sanatları, Radyo-TV, Sinema, Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Teolojı, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Seyahat ve Turizm Rehberliği, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği’nden lisans diplomaları ile; 2 yıllık meslek yüksekokullarından ise, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Seyahat ve Turizm Rehberliği, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği, Büro Yönetimi, Muhasebe ve İnşaat Teknisyenliği Programlarından önlisans diploması alarak mezun olurlar. Eğitim-Öğretim süresi 5 yıl olan Veteriner Fakültesi ise, “Veteriner Hekim” unvanı ve “Yüksek Lisans” diplomasıyla mezun verir.

Misyonumuz

Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Topluluklarındaki gençler başta olmak üzere sürekli eğitime inanan
her kesimden bireylerin birlikte öğrenmeleri ve ortak anlayış geliştirmeleri amacıyla, alanında yetkin ve
özgüveni yüksek, ortak kültür değerlerimiz etrafında Türklük bilinci, ahlaki ilkeler ve evrensel değerlerle donatılmış, toplumsal sorumluluk sahibi, çağdaş, uluslararası istihdam edilebilir nitelikte bireyler yetiştirmek ve başta Türk Uygarlığı olmak üzere dünya bilimine katkı sağlamaktır.

Vizyonumuz

Eğitimde uluslararası bir marka olarak akademik çalışmaları ve topluma sunduğu hizmetlerle Türk Dünyasına
ve insanlığa değer katan, “uluslararası düzeyde saygın ve tanınan bir Üniversite” olmaktır.

http://www.manas.kg/

Yazar Biyografisi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*