makaleler
Cumartesi , 16 Mart 2019
HABERLER

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde okumak ister misiniz?

 

 

Ücretsiz Öğrenim Görme İmkânı
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinde eğitim-öğretim ücretsizdir. Harç dâhil hiçbir ücret alınmamaktadır. Ayrıca üniversite kendi imkânlarıyla üç kademeli burs vermektedir. (10-20-23 ABD Doları ). Türkiye’den gelen öğrencilerimiz Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen burs ve kredi imkânından yararlanmaktadır.

 

 

 

Yabancı Dil Öğrenme İmkânı
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinde, eğitim dilleri olan Türkçe ve Kırgızca dışında Kırgızistan’ da yoğun olarak konuşulan Rusça da Üniversite eğitimi boyunca yabancı dil dersi olarak alınabilmekte, kentte de bu dilde pratik yapma olanağı bulunabilmektedir.  Ayrıca üniversitede verilen İngilizce ve Çince kursları ile bu dilleri öğrenme ve geliştirme ortamı sunulmuş durumdadır. Böylelikle dünyanın en önemli dillerini öğrenerek rakiplerinizin birkaç adım önüne geçebilme şansını yakalayabilirsiniz.

 

 

 

 
Özel Statülü Devlet Üniversitesi Olması
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi iki ülkenin ortaklaşa kurmuş olduğu özel statülü bir devlet üniversitesidir. Manas Üniversitesinin diplomaları, Türkiye ve Kırgızistan’da Devlet Üniversitelerinin verdiği diplomalara denktir ve aynı hakları sağlar. Bu denklik yasalarla koruma altına alınmıştır. Özel Statüsü nedeniyle Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Topluluklarındaki gençler başta olmak üzere sürekli eğitime inanan her kesimden bireylerin birlikte öğrenmeleri ve ortak anlayış geliştirmeleri amacıyla, alanında yetkin ve özgüveni yüksek, ortak kültür değerlerimiz etrafında Türklük bilinci, ahlaki ilkeler ve evrensel değerlerle donatılmış, toplumsal sorumluluk sahibi, çağdaş, uluslararası istihdam edilebilir bireyler yetiştirmek ve başta Türk Uygarlığı olmak üzere dünya bilimine katkı sağlamak birinci derecen görevidir.

 

 

 

Yüksek Lisans ve Doktora İmkânı
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinde lisans öğrenimi gören öğrenciler daha sonra Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitülerinde 12 Ana Bilim Dalından yüksek lisans ve doktora yapma olanaklarına da sahiptirler. Enstitülerimizden bugüne kadar 327 Tezli Yüksek Lisans, 75 Tezsiz Yüksek Lisans ve 36 Doktora öğrencisi mezun olmuştur.

 

 

 

Alanlarında Uzman Akademisyenlerin Bulunması
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde alanlarında uzman Türkiye, Kırgızistan ve başka ülkelerden gelen akademisyenler tarafından eğitim verilmektedir. Üniversitede 50 Profesör, 82 Doçent ve 25 Yardımcı Doçent görev yapmaktadır.

 

 

 

Uygun Koşullarda Barınma ve Beslenme İmkânı
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi 2013/2014 Eğitim-Öğretim Yılından itibaren 1326 öğrencisine yurt imkânı sağlamaktadır. Bu da yaklaşık öğrenci sayısının % 30’una denk gelmektedir. Manas üniversitesi bu oranla Kırgızistan’da birinci durumdadır. Türkiye ve dünyadaki birçok üniversiteden çok daha öndedir. Ayrıca Kırgızistan’daki en modern ve en temiz yurt ödüllerini almış olup; tamamlanan modern öğrenci evini de öğrencilerin hizmetine sunmaktadır. Öğrenci Evi ücreti yaklaşık aylık 200 Som’dur. (4 ABD Dolarıdır. Üniversitemiz Merkez Binası ve Sosyal Tesisleri yemekhanesinde yemek verilmekte olup 4 çeşit yemek ücreti sadece 50 Som’dur (yaklaşık 1 ABD Doları).

 

 

 

Staj Olanakları
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, öğrencilerine Türkiye’de T.C. Merkez Bankası, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), T.C. Ziraat Bankası v.b. kurumlarla ve farklı alanlardaki seçkin özel sektör kuruluşlarla (Turizm, Sanayi, Ticaret, İletişim v.b.) anlaşmalar yaparak staj olanağı sağlamaktadır. Bugüne kadar üniversite yaklaşık 750 öğrencisine staj olanağı sağlamıştır.

 

 

 

Kültürel Zenginlik
Üniversitemiz bünyesinde 15 değişik ülkeden gelen öğrenciler bulunmaktadır. Bu da üniversite ortamının kültürel farklılığının ve zenginliğinin ortaya çıkmasına olanak sağlamaktadır. Birçok ülke ve akraba topluluklarından gelen öğrencilerle tanışarak farklı kültürleri tanıma imkânı mevcuttur. Üniversitemizde öğrenim görmeniz, dünyanın pek çok farklı yerinden dostlarınız olması anlamına gelmektedir.

 

 

 

Sportif, Sosyal ve Kültürel Etkinlikler
Üniversitemizde tenis, masa tenisi, satranç, futbol, voleybol, basketbol sahaları ve güreş salonu mevcuttur. Bunların yanı sıra halk oyunları, enstrüman, modern dans vb. kurslara katılarak öğrenciler kendilerini geliştirebilmekte ve ilgi alanlarına göre sosyal çevre edinebilmektedirler. Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde, şu an aktif olarak Tiyatro, Çevre, Turizm, PR Reklamcılık, Yönetim ve Ekonomi Kulüpleri gibi 18 Öğrenci Kulübü vardır. Ayrıca, ünü Kırgızistan sınırlarını aşan ‘Manasın Kızları’ ve diğer Halk Oyunları Toplulukları, Müzik v.b. sanat grupları da faaliyet göstermektedir.

 

 

 

Mezuniyetten Sonra İş Bulma Kolaylığı
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nden mezun olan öğrenciler aldıkları kaliteli eğitimin yanında gerek yabancı dil bilmeleri, gerekse başka coğrafya ve başka kültürleri tanımaları sebebiyle istihdam konusunda da zorluk çekmemektedirler. Üniversitemiz mezunları başta Türkiye, Rusya, Avrupa ülkeleri, ABD, Çin, Kanada, Malta, Madagaskar, Katar ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında toplam 28 ülkede görev yapmaktadırlar. Mezunlarımız yaklaşık % 50’si alanında olmak üzere % 80 oranında istihdam edilmektedir.

 

 

 

Modern ve Canlı Yerleşke Atmosferi
Her köşesinde bir etkinliğin olduğu; aktif, hareketli, girişimci gençlerle dolu yerleşkemizde bilimsel faaliyetlerin yanı sıra herkese yönelik sosyal faaliyet, sportif etkinlikler, turnuvalar, yarışmalar, bahar şenlikleri, kariyer günleri, tanıtım günleri v.b. etkinlikler mevcuttur. Bu anlamda Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Yaşayan Bir Üniversitedir.

 

 

 

Bişkek'te Öğrenim Görme Şansı
Kırgızistan’ın başkenti olan Bişkek’in nüfusu yaklaşık 1 milyondur. Sağlam altyapısı oluşturulurken doğal güzelliklerine dokunulmayan kentte yeşilin her tonunu görebilirsiniz. Bişkek; kütüphaneleri, müzeleri, tiyatro, opera ve bale salonları ile sanatsal ve kültürel etkinliklerin yoğun olarak yaşandığı bir şehirdir. Orta Asya’nın en güzel şehirlerinden birisi olan Bişkek’te öğrenim görme şansına Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’ni tercih ederek sahip olabilirsiniz.

 

 

 

İleri Teknolojik Altyapı
Kırgızistan – Türkiye Manas Üniversitesi; Teknoloji Merkezi, Manas Radyosu, Televizyon Stüdyosu, Film Stüdyoları, Sinema Salonu, Bilgisayar ve Animasyon Laboratuarları, modern binaları, anfileri, kablolu ve kablosuz internet olanağı ve diğer alt yapı imkânlarıyla öğrencilerini geleceğe en iyi şekilde hazırlamaktadır.

 

 

 

Kaynak ve ayrıntılı bilgi için : Manas Üniversitesi

Yazar Biyografisi

15 yorum

 1. Okula kayıt yaptırmak için gereken belgeleri nereden temin edebilirim ve o belgelerin rusçaya çevirisini nasıl sağlarım ?

 2. Sınıfta kaldığımızda bursun iptal olması gibi durumlar var mı ? Ayrıca kayıtlar ne zaman başlıyor ?

 3. Azerbaycanli arkadasim Turkiyede okuyor Azerbaycandan 200 dolar Turkiyeden 600 tl burs aliyor. Bende kirgizistanda okursam ayni sekilde burs imkanim nedir?

 4. yardım edin burs alabiliyor muyuz eger burs alabiliyorsak yazmayı dusunuyorum arastırdıgıma gore ınternette barınma cift diplama ımkanı verıyor nasıl bi yer mezunu yokmu hiç bi yardım etse ??

  • Merhabalar.

   Manas Üniversitesi çift diploma veren Kırgızistan ve Türkiye’nin resmi devlet üniversitesidir.  kampüs içersinde yurdu ve öğrenci evleri olan kaliteli bir üniversitedir. Öğrenci evleri ve öğrenci yurdu Türkiye standarlarında gayet güzeldir. Ayrıntılı bilgiyi üniverstienin öğrenci işlerinden alabilirsiniz.

    

   Web adresi: http://oidb.manas.edu.kg/

 5. Aklınız varsa gelmeyin gençler

  • Kasım Doğuş Kılıç

   Sebepsiz yere böyle insanların aklına kurt düşürmeyin. Yaptığınız çok ayıp gelmeyin demişsiniz ama kimliğinizi gizlemişsiniz ve gerekçeleri yazmamışsınız, keşke yazsaydınız. 2.sınıftayım ve düşünen arkadaşların sorularını yanıtlamaya hazırım. Bişkek’ten selam. 

 6. İstanbul’da oturuyorum ve çalışıyorum. Manas’da derslere katılma zorunluluğu var mı? 4yılda  Üniversiteye asgari kaç kez gitmem gerekli 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*